Senaste kommentaren

23.09 | 17:51

    

 Parningsplaner:


I mitten på December 2025 kommer vi para vår 

Wachteltorpets Mica, reg nr: SE15193/2020 med Sippolas Sarastro, kallas för Sorro, med reg nr: SE19152/2019.

Inavelsgrad mellan dom 0,0%

Avelsindex: Ed 106 och Hd 109. Så det är väldigt bra, allt över 100 rekommenderar Skk.

Mica är brunskimmel, mest brun och Sorro är brun. Så det kan blir både skimmel och brunt...

Mica är e. Wachteltorpets Epson och u. Reya Any-Bon (vår import)

Sippolas Sarastro/Sorro är e. Lyckkekullens Galax och u. Kanteborgs Hulda.



Mica har haft två kullar tidigare. I höst ska hon få jaga och ha kul innan nästa kull. Om allt går bra så kommer valpar nån gång i februari 2026, så leverans av valpar blir nån gång i april.

Även Sarastro/Sorro har haft en kull och ägaren har själv behållit en valp efter honom.

Mica har mycket stor jaktlust, är ärlig i sitt skall. Här där vi bor jagar vi mest älg och rådjur. Hon har varit i vildsvinshägn och video finns på annan sida... Vi åker ibland söderut och jagar och då vill vi gärna testa dom innan, så vi vet hur dom fungerar. Hon är spårnoga och finns det något att jaga på så hittar hon dom. Älskar vatten och apporterar gärna. Hon är lugn och snäll i hemmet, mycket kärleksfull och glad i människor och barn! 

Beskrivning av Sarastro/Sorro av hans husse:

"Sorro är en hund med mycket energi och med mycket jakt i sig. En god viltfinnare även i viltfattiga marker. Har med åren fått längre drevtider. Jagar allt vilt. Används även till eftersök, spår och släpp, avfångar, håller eller ställer viltet. Hemma så go och snäll och vill alltid vara med."

Mica har Ukl (jaktprov) godkänt, utställd med Excellent, har gjort BPH mentalbeskrivning. Vi startade med henne på Skogprov där hon fick mycket fint omdöme, men då det var mycket viltrikt, så höll hon i lite för länge...(ej van vid såna marker, kul hade hon iallafall)

Sorro har Ukl jaktprov godkänt, är utställd och har viltspårsprov anlag godkänt.


Vid intresse ring Ulla-Britt 0730612966 eller Erik 0727025485 så berättar vi mer.

Bilder på Mica och Sarastro nedan: